sobota, 4 czerwca 2011

Słówko o kuchni regionalnej. Tarta diżońska

Uwielbiam we Francuzach to zamiłowanie do kuchni regionalnej. Tylko oni potrafią wspaniale wykorzystać dobra poszczególnych departamentów w tradycyjnej kuchni, którą się szczycą. Papryczka z Espelette, mirabelki z Lotaryngii, oliwki z Południa, masło i śmietana z Normandii, cantal z Owernii, pastylki miętowe z Vichy, czy musztarda z Dijon. To wszystko jest dumą tego kraju, którą promują, raz po raz wykorzystują w swoich domostwach i co więcej...nie wstydzą się ich. Nacjonalizm? Nie, to szacunek wobec owoców własnej pracy!

My się jeszcze tego nie nauczyliśmy...wolimy ser feta od kremowego twarogu, kupujemy szynkę szwarcwaldzką zamiast cudownie pachnącej polskiej wędliny, wolimy angielskie crumble od ciasta z kruszonką... Tak wiem..można to nazwać poznawaniem czegoś nowego, ale czy tak na pewno jest w naszym przypadku? Czy to czasem nie wymówka?

Będąc tu we Francji mogę śmiało stwierdzić, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić. To u nas piecze się najcudowniejsze chleby na świecie, to u nas jest najpyszniejszy żurek i barszcz z uszkami, to my mamy wspaniałe sady z pachnącymi jabłkami. To w Polsce można poczuć się swobodnie, gościnnie, nasycić swoje oczy piękną poranną mgłą. Przez to nie potrafię pojąć, czemu nie potrafimy promować własnej pracy, własnego dziedzictwa chociażby kulinarnego (jest takie bogate! od śląska po kaszuby!), dlaczego nie przekazujemy tego dzieciom... I ja także biję się w pierś...



Przepis na poniższą tartę podpatrzyłam w programie podróżniczym o Burgundii. Bardzo mi się spodobał, więc szybciutko musiałam wypróbować to cudo. Mam także nadzieję, że kiedys będę mogła jej skosztować w jakiejś auberge w Dijon ;)

Tarta diżońska / tarte dijonnaise

- opakowanie ciasta francuskiego,
- 3 pomidory,
- 2 cebule,
- 3 łyżeczki musztardy Dijon,
- świeży tymianek,
- jajko,
- parę łyzek gęstej śmietany,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa


Cebulę obrać, pokroić na talarki i podsmażyć na złoty kolor na patelni. Pomidory sparzyć i pokroić na plasterki. Okrągłą formę wyłożyć papierem do pieczenia i ciastem francuskim. Widelcem nakłuć ciasto i wysmarować łyżeczką musztardy Dijon. Następnie ułożyć cebulkę, plasterki pomidorów. Jajko rozmącić ze śmietaną, solą, pieprzem, gałoką muszkatołową i dwoma łyżeczkami musztardy. Płyn wylać na ciasto. Górę posypać tymiankiem świeżym bądź ususzonym. Zapiekać w temp. 180 stopni do momentu, gdy masa się zetnie a góra zezłoci.


Polecam, bo tarta jest przepyszna i bardzo prosta :) Z sałatką pasuje na pyszny weekendowy obiad :)

24 komentarze:

  1. wygląda obłędnie... i faktycznie po przepisie jest prosta :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie wygląda ta Twoja tarta... aż ślinka cieknie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna ta tarta! Prosta, ale dzięki dodatkowi musztardy - z charakterem. No i jak coś jest z tymiankiem - biorę w ciemno;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Musztardowa tarta - niesamowite! To zdecydowanie coś dla mnie! Ostatnio lubię przemycać musztardę do różnych potraw, jeśli tam pasuje...

    OdpowiedzUsuń
  5. Naprawdę musztarda bardzo pasuje do tej tarty... Nie będziecie żałować :) Affogato ma rację, przez to ma charrakter :)

    OdpowiedzUsuń
  6. mmm, moj marcinku taka tarte robi, jest wspaniala. Masz racje co do kuchni regionalnej. Wielka racje :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ach, ta tarta wygląda niesamowicie apetycznie :D Hm, zastanawiam się czy jej nie włączyć do swojego francuskiego zestawu :]
    Co zaś się tyczy lokalnego patriotyzmu gastronomicznego, to może rzeczywiście sporo osób ucieka w inne smaki, gubiąc gdzieś po drodze to, co w naszej, polskiej kuchni najlepsze. Ale powiem Ci, że nie ma nic smaczniejszego od naszego polskiego oscypka, lubelskiego sękacza, kiełbasy podwawelskiej czy miodami z Mazowsza! I jakby się nie dascynować zagraniczną kuchnią, to i tak na naszych stołach króluje bigos, pierogi i rosół :] Dlatego też swoją kulinarną podróż zamierzam zakończyć właśnie kuchnią polską :D

    OdpowiedzUsuń
  8. narobiłaś mi wielkiej ochoty na to danie

    OdpowiedzUsuń
  9. bardzo lubię tę ostrość musztardy diżońskiej:)

    myślę, że z Polakami nie jest jeszcze tak źle - jak zapytasz kogoś czy woli polską wędlinę od zagranicznej,to odpowie że naszą, tak samo z pieczywem, z ziemniakami które są lepsze od egipskich, czy marońskich... i który Polak powie że schabowy nie jest dobry? :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Wygląda bardzo apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Tyle razy już stosowałam ciasto francuskie w swojej kuchni, ale jeszcze ani raz nie zrobiłam takiego przysmaku jak TY, z wielką chęcią skorzystam z Twojego pomysłu ;-)


    www.przysmakiewy.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. Taka prosta a niezwykle apetyczna.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja szczerze mówiąc nie mam oryginalnej musztardy Dijon ale kiedyś sobie kupię, a co:) Tarta wygląda na szybką i bardzo smaczną z dodatkiem musztardy musi być wyrazista:)

    OdpowiedzUsuń
  14. Francuzi maja właśnie cos takiego w sobie...
    tak jak my gonimy za smakami całego świata, byleby tylko urozmaicić coś w naszej kuchni, tak oni wiernie trwają w tradycji. i to naprawdę godne podziwu.

    na przykład taka tarta. szczerze? wygląda cudownie.
    i nawet się nie dziwię, że nie zastąpią jej Francuzi jakimś innym "wynalazkiem" xd

    OdpowiedzUsuń
  15. Wygląda pysznie, aż się głodna zrobiłam. W lodówce zalega mi porcja ciasta francuskiego więc się chyba skuszę na to ciasto. Pycha!

    OdpowiedzUsuń
  16. Wygląda przepysznie. W kuchni francuskiej uwielbiam aromaty i śmietanę, więc ta tarta pewnie bardzo by mi przypadla do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  17. ale bym zjadla:) smakowita:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Wygląda pięknie! A co do notki, zgadzam się w 100%, mamy tyle wspaniałych tradycyjnych potraw, a nie potrafimy tego docenić! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  19. trafiłaś w moje gusta tą tartą! Zgadzam się z Tobą w 100%, podziwiam francuzów za ten kulinarny nacjonalizm. I pomimo, że uwielbiam zajadać się świeżą bagietką, do tej pory nie znalazłam tu smaku pieczywa, który pobiłby polski tradycyjny chleb!

    OdpowiedzUsuń
  20. Zgadzam się. My jeszcze nie potrafimy w pełni docenić naszych regionalnych dobrodziejstw. Ciągnie nas do tego co dalekie i nietutejsze. Szkoda. Mam nadzieję, że z czasem wykształcimy w sobie dumę z regionalnych specjałów.

    OdpowiedzUsuń
  21. Cudowna tarta, chętnie wykorzystam przepis:)

    OdpowiedzUsuń
  22. niby zawsze lubilam polska kuchnie ale jak wiekszosc z nas podniecalam sie tym , co zagraniczne. teraz bedac na obczyznie doceniam i tesknie za tym co polskie. kiedy dostane paczke z polski z wedlinami bialym serem i kiszonymi ogorkami to jest to dla mnie swoiste swieto hi hi. podczas konsumcji przy stole slychac tylko oooo aaaahhhh.
    a twoja tarta wyglada wspaniale. uwielbiam tarty z wszelakim nadzieniem. takze te na pewno wyprobuje. pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Piękna tarta! Wygląda smakowicie! Mieszkam blisko Dijon, ale musztardę zdecydowanie wolę polską, pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...